Vivo Y37 Price in Pakistan
Vivo Y37
Rs. 89,999
Coming Soon
Colors
Vivo Y37 Price & Specifications
| Release Date | 27-12-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.06 × 76.17 × 8.07 mm |
| Phone Weight | 202 g |
| Operating System | Android 13, Funtouch 13 |
| Screen Size | 6.64 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz, 650 nits (peak) |
| Screen Protection | null |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | 2.4 Ghz Octa Core |
| GPU | Adreno 610 |
Vivo Y37 price in Pakistan is 89,999 PKR. Vivo Y37 is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Vivo Y37 launched with impressive color options meteor_black,vibrant_gold,glitter_aqua. Vivo Y37 phone weighs only 202 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo Y37 is set up with a 50 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor 2.4 Ghz Octa Core and Adreno 610 ensure the smooth performance of Vivo Y37. The Display of Vivo Y37 supports Resolution up to 1080 x 2388 pixels and the screen Size is 6.64 inches. The phone Screen is protected with the latest null. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo Y37 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y37 Availability
| Expected Price: | Rs. 89,999 |
| Release Date: | December 27, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo Y37 Price and Specs
| Vivo Y37 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 89,999 |